Fő tevékenységi körünk az ifjúsági csoportok szervezése, működtetése, valamint ezen csoportok nyári táboroztatásának és közösségi alkalmainak lebonyolítása, országos és regionális ifjúsági találkozók szervezése. Csoportjainkban fontos szerepet kap a családi életre való nevelés, a fiatalok önismeretének és önállóságának fejlesztése. Az oktatási tevékenységként az önművelés, önképzés kap fontos szerepet. Hiszünk a kisközösségek jellemformáló és megtartó erejében, ilyen csoportok kialakításán dolgozunk Budapesten és országszerte. Tapasztalataink szerint ezek a közösségek nagyban segítik az olyan alapvető értékek fejlesztését, mint az egymás iránti felelősségvállalás, a nyitottság, a tolerancia vagy az elköteleződésre való képesség. Táboraink során nagy hangsúlyt fektetünk a környezettudatos életszemlélet kialakítására, a természet értékeinek megismertetésére és megvédésére, valamint a szabadidő értékes eltöltésére.
Az egyhetes táborokat korosztályokra és nemekre bontva, nyolc-kilenc turnusban tartjuk nyaranta. A táborok és az évközi régiós programok során a 2013-as év adatai alapján 50 fő 18 és 30 év közötti fiatal önkéntes munkájával több, mint 400 fő 7-20 év közötti gyermeknek és fiatalnak adunk lehetőséget a szabadidő értékes eltöltésére. A táborok a fiúk számára a szabadban, „nomád” körülmények között zajlanak, hogy a környezettel szorosabb kapcsolatba kerülve felismerjék annak értékeit és megtanulják, hogyan ismerhetik és óvhatják meg országunk természeti kincseit. A lányok számára szervezett táboroknál a kiscsoportos foglalkozás, kreatív feladatok és ismeretekben való gazdagodáson kívül kirándulásokkal, kulturális programokkal tesszük színessé a hetet. A táborainkban részt vevő fiatalok túlnyomó többségben a dunántúli megyékből érkeznek. Sok esetben egy családból több testvér is részt vesz a programokon, akik számára lehetőségeinkhez mérten nagycsaládos kedvezményt biztosítunk.
Az Egyesület tagjai és számos további fiatal önkéntes munkát végez az egyes programok szervezése és lebonyolítása során. Sem az egyesület vezetősége, sem a programok szervezői nem kapnak juttatást munkájukért.
Budapesten másfél éve Közösségi Helyet működtetünk a helyi fiatalok számára. A Budafoki úton bérelt 50 m2-es lakás ad otthont csoport-összejöveteleinknek, egyesületi megbeszéléseknek, vezetőképző alkalmaknak, de kötetlen programokat, angol klubot, közös ebédeket, önképző köröket is szervezünk itt. Jelenleg a hely fenntartását adományokból fedezzük.
A kialakuló közösség számos különböző típusú programon találkozhat, így töltve meg élettel a Közösségi Helyet, hogy az valóban a közösség otthona lehessen. Az „otthon-élmény” segít, hogy a fiatalok önállóan, kiegyensúlyozottan végezzék egyetemi feladataikat. A jó légkör tapasztalataink szerint a fiatalokra egyre inkább jellemző pszichológiai problémák (kiüresedés, szenvedélybetegségek, elmagányosodás, céltalanság) prevencióját is segíti. A közös otthonért érzett felelősség áldozatkészségre neveli a fiatalokat, és a jóra nyitott légkört teremt, ahol mindenki úgy segít a Közösségi Hely fenntartásában, ahogy lehetőségei engedik: pénzbeli adománnyal, takarítással, programok szervezésével.
A Közösségi Helyen zajló programok a közösség épülésén kívül a fiatalok jellemfejlődésére is nagy hatással vannak, lelki és szellemi téren egyaránt. Az önkéntes tevékenységen keresztül, amely egyesületi kultúránk alapját képezi, a fiatalok rendszeresen tapasztalhatják meg, hogy adni jó. Azok, akik aktívan részt vállalnak az egyesület működtetésében, rengeteg gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek (legyen szó pályázatírásról, pénzügyi vagy jogi alapismeretekről), és komoly felelősséget vállalnak. A csoportok vezetői pedagógiai és pszichológiai téren is sokat fejlődnek (csoportdinamika, motiváció, kiscsoportos beszélgetések moderálása), hiszen heti szinten foglalkoznak a rájuk bízottakkal. A Közösségi Hely teret enged a fiatalok elképzeléseinek és kreativitásának a programok nagy része, mint például az angol klub vagy a közös ebédek, egyéni ötletek alapján, alulról szerveződő módon születtek. A Közösségi Helyen megvalósuló kötetlen programok emellett azt a célt is szolgálják, hogy minél több emberrel ismertessük meg szervezetünket, így bővítve az értékes önkéntes munkát végző fiatalok bázisát.
1. A Közösségi Hely Fenntartása
A Közösségi Hely fenntartását a közösség tagjai rendszeres havi adományaikkal teszik lehetővé.
A támogatás lehetővé tenné, hogy azok, akik mindeddig a Közösségi Hely működtetését anyagilag vállalták, ezentúl adományaikkal olyan kezdeményezéseket támogassanak, amelyek a programkínálat bővülését, a jelenlegi programok minőségének fenntartását és emelését, a bevonható önkéntesek magasabb színvonalú ellátását biztosítják. A felszabaduló összeggel olyan régóta tervezett kezdeményezéseket indíthatnánk be, amelyeknek eddig anyagi korlátai voltak: közösségi ösztöndíj meghirdetése, szociális ösztöndíj meghirdetése, előadók meghívása a Közösségi Helyre pedagógia, társadalmi felelősségvállalás, környezetvédelem témákban, az önkéntesek utazásának támogatása, tematikus filmklubok szervezése, közösségi könyvtár megvalósítása, stb.
A Közösségi Hely fejlesztésével és a programjaink színesebbé válásával azt kívánjuk elérni, hogy a hely kihasználtsága a mostaninál nagyobb legyen mellyel több fiatalt, szélesebb korosztályt szólíthatunk meg. Szeretnénk kihasználni a jelenleg szervezett programokat nem tartalmazó délutáni órákat is, hogy a Közösségi Helyet minél többen bátran használják ne csak kötött programok keretében, de a szabadidő értékes eltöltésének céljából is. Reményeink szerint az így kialakult közösség tagjai közül többen vállalnak majd önkéntes munkát a kisebb gyermekek táboroztatása és az egyes régiós programok szervezése során.
2. Tábori felszerelések felújítása
A tábori felszereléseink a nyári táborok során komoly amortizációt szenvednek. A több, mint tíz éves sátor-parkunk, amely a táborainkban egyszerre 40-50 gyermek elszállásolására alkalmas, várhatóan egy-két éven belül javíthatatlanul tönkremegy. Ahhoz, hogy új sátrakkal és egyéb tábori eszközökkel tudjuk bővíteni a felszerelésünket, olyan mértékű részvételi-díj emelést volna szükséges bevezetnünk, amelynek megfizetése a táborainkkal leginkább megszólított nagycsaládos rétegnek komoly nehézséget jelentene. Egy jó minőségű, 4-5 gyermek elszállásolására alkalmas, „strapabíró” sátor 80-120e Ft körüli összegért kapható.
MagNet Bank: 16200151-00228804